HomeBlogReviewsDistrokid İncelemesi – 2023’te Hala En İyi Müzik Dağıtım Şirketi Mi?

Distrokid İncelemesi – 2023’te Hala En İyi Müzik Dağıtım Şirketi Mi?

Bu yazıda tam ve derinlemesine bir Distrokid İncelemesi yapacağım. Distrokid’in rakiplerine kıyasla artılarını ve eksilerini, gerçekte ne kadara mal olduğunu ve göz atmaya değer hemen hemen her faktörü ele alacağım.

Kısa DistroKid İncelemesi

Çok sayıda müziği hızlı ve ucuz bir şekilde yayınlamak istiyorsanız, araştırmanızı durdurun ve DistroKid ile devam edin. Yıllık 19,99 dolardan başlayan fiyatlarla, müziğinizin hemen hemen her yerde yayınlanmasını istiyorsanız, bu hiç de akıllıca değil. (Not: DistroKid’de %7 indirimden yararlanmak isterseniz buraya tıklayın)

%7 DISTROKID INDIRIM – BURAYA TIKLAYIN!

Distrokid nedir?


DistroKid, çevrimiçi bir dijital müzik dağıtım hizmetidir. Müzisyenler ve sanatçılar için müzik satışını ve dağıtımını mümkün olduğunca kolaylaştırmak amacıyla 2013 yılında Philip Kaplan tarafından kurulmuştur.

Eğlenceli Gerçek! 2015 yılında DistroKid aracılığıyla yayınlanan bir şarkı iTunes listelerinde dünya çapında 1 numaraya ulaşmayı başardı, yani sanatçılar telif haklarının her kuruşunu korudu.

Distrokid Fiyat – Hala En İyisi mi?

Distrokid’in diğer online müzik dağıtım hizmetlerine kıyasla çok büyük bir avantajı var, o da fiyatı. Yıllık 19.99$’dan başlıyor ve bu da karşılaştığım en ucuz fiyata yakın (amuse.io dışında). Bu abonelik teorik olarak sınırsız sayıda şarkı yayınlamanıza izin veriyor. Eğer benim gibiyseniz ve çok fazla müzik yayınlıyorsanız, bu çok mantıklı. Ne kadar çok müzik yayınladığımı düşünürsek, CDBaby kullansaydım yıllık en az 500 dolara mal olurdu. Fiyatlandırma eskiden pek çok kişinin Distrokid’i tercih etmesinin ana nedeniydi, ancak Tunecore ve Landr’ın birkaç yıl öncesine göre çok daha rekabetçi fiyatlandırma sunmasıyla, bu o kadar da benzersiz bir teklif değil.

DistroKid Fiyatlandırması – Birden Fazla Sanatçı İsmim Varsa Ne Olur?

Fiyatlandırma da ilk bakışta düşündüğünüz gibi her zaman sadece yıllık 19,99 ABD doları değildir. Müziğinizin YouTube İçerik Kimliğine sahip olmasını mı istiyorsunuz? Bu, yıllık 4,95 ABD doları + %20’dir. Yeni mağazalarda yayınlamak mı? Yıllık 7,95 dolar. Liste böyle uzayıp gidiyor. Eğer bu opsiyonel ekstralardan faydalanmak istiyorsanız, başka bir yere bakmanızda fayda olabilir.

DistroKid’in daha fazla para talep etmesinin bir başka yolu da birden fazla sanatçı isminiz ve projeniz olması. Şu anda küçük bir plak şirketi işletiyorum, yani birkaç farklı sanatçı profili altında müzik yayınlıyorum ve bunun için DistroKid ekstra ücret alıyor. Müziğinizi yıllık sadece 22,99$’a yayınlamaya başlayabilmenize rağmen, ben aslında 99,99$ ödüyorum çünkü 5 sanatçı için müzik yayınlamak istediğinizde bu ücreti ödüyorsunuz. Bu, benim de çok kullandığım Landr ile aşağı yukarı aynı ücret.

Distrokid Müziğimi Ne Kadar Hızlı Yayınlar?

Distrokid’i bugüne kadar bu kadar çok sevmemin nedeni işte bu. Hala müziğinizi onlar kadar hızlı bir şekilde yayınlamayı başaran başka bir müzik dağıtım hizmeti bulamadım. Kişisel deneyimlerime göre, Landr aracılığıyla bir şarkı yayınladığımda, bu 3-4 gün sürüyor. Soundrop genellikle bir hafta sürüyor. Öte yandan Distrokid bazen müziğimi 24 saat içinde Spotify’a ulaştırıyor! Dürüst olmak gerekirse, 15 parçalık bir albüm yayınladığımda Distrokid’in bir iki gün içinde albümü incelemesi, göndermesi ve bu kadar kısa bir süre içinde yayınlaması beni şaşırtıyor. Distrokid’i sevmemin ana nedeni bu. Fiyatlandırmayı ya da kullanım kolaylığını bir kenara bırakın, müziğinizi ne kadar hızlı yayınladıkları benim geri gelmemi sağlıyor.

Hız için Distrokid’e 10 vermek zorundayım. Kullandığım başka hiçbir müzik dağıtım şirketi buna yaklaşamıyor.

DistroKid Üzerinden Albüm Yüklemek Ne Kadar Zahmetli?

Dürüst olmak gerekirse, müzik yükleme konusunda keşke diğer bazı hizmetler de yükleme formlarını DistroKid kadar hızlı yapabilselerdi. Saçma sapan sayıda metin kutusunu doldurmak zorunda kalmıyorsunuz ve söz yazarı adını tüm şarkılara kopyalamanızı sağlayan özellik harika. Küçük bir şey gibi görünebilir, ancak aynı metin kutusunu 20 kez manuel olarak doldurmanız gerektiğinde, bana otomatik klonlamanın yararlı olmadığını söyleyin.

Yükleme işleminden nefret ediyorum. Tüm platformlarda sıkıcı, yavaş ve sinir bozucu. Müzisyen olmanın en kötü yanı bu olsa gerek. O sayfada ne kadar az zaman geçirirsem o kadar iyi. Beş parçalık bir EP yayınlamanın günümün ne kadarını aldığını öğrenmek için bir kronometre ile zaman tuttum. DistroKid’de 5 dakikadan biraz fazla sürdü. Diğer bazı platformlarda ise 20 dakika sürüyor.

Tekrarlayan yükleme formundan benim kadar nefret ediyorsanız, DistroKid muhtemelen en az kötü seçenek.

Distrokid Kaç Mağazaya Dağıtım Yapıyor?

Distrokid, aklınıza gelebilecek hemen hemen her dijital platformda yayın yapıyor ve diğer birçok platformun henüz sunmadığı birkaç gerçekten harika platform var. İlk olarak, Instagram ve Facebook. Her ne kadar Instagram’dan alacağınız telif ücreti çok düşük olsa da şarkılarınız ne kadar çok erişilebilir olursa o kadar iyi. Bunun için Distrokid’e puan verin.

Şarkınızı DistroKid aracılığıyla yayınlamak, müziğinizi Snapchat’te yayınlamanıza da olanak tanıyacak ki bu oldukça güzel bir şey. Ancak bunu yapmadan önce %100 yayın haklarına sahip olduğunuzdan emin olun.

Bunların da ötesinde, şarkınızı tüm büyük dijital platformlarda yayınlar. İşte bir liste:

 • Spotify
 • iTunes
 • TikTok
 • Amazon
 • Pandora
 • Tidal
 • Apple Music
 • YouTube Music
 • Deezer
 • Soundtrack by Twitch
 • Daha birçok küçük dağıtım noktası

Görünüşe göre Distrokid müziğinizi 150 müzik platformunda yayınlayabiliyor. Hiç de fena değil.

Distrokid Telif Hakları – İyi Ödeme Yapıyorlar mı?

DistroKid, aldıkları telif ücretlerinin %100’ünün sizde kalmasına izin veriyor. Bu ilk başta kulağa hoş geliyor, ama işin püf noktası şu. Aldıkları telif ücretinin %100’ü. Görünüşe bakılırsa Distrokid kullanan müzisyenler masada küçük bir miktar para bırakıyor olabilir. TuneCore Spotify US Streams için ortalama olarak biraz daha fazla ödeme yapıyor gibi görünüyor, ancak bu beni her iki şekilde de etkileyecek kadar büyük bir fark değil.

Müzik telif ödemelerinden bahsetmişken, Distrokid telif haklarınızı aldıkça zamanında ödeme yapıyor. Telif ücretlerinin ödendiği zaman ile kazanıldığı zaman arasında genellikle yaklaşık 3 aylık bir gecikme olduğunu akılda tutmakta fayda var. Örneğin, Eylül Spotify telif haklarınızın Aralık ayı civarında ödenmesini bekleyebilirsiniz.

Kullandığım müzik dağıtımcıları arasında özellikle farklı bir ödeme fark etmedim, ancak en azından Landr’ı kullanırken ücretlerim en iyisi gibi görünüyor.

DistroKid’e Telif Hakları için 8/10 vereceğim.

Distrokid Aracılığıyla Bir Cover Şarkı Yayınlayabilir miyim?

Distrokid, ekstra bir ücret karşılığında cover şarkı yayınlamayı oldukça kolaylaştırıyor. Sizin için bir lisans alıyorlar ve orijinal şarkı yazarına telif paylarını otomatik olarak ödüyorlar. Kişisel olarak herhangi bir cover şarkı yayınlamadım, ancak Distrokid cover sanatçıları tarafından oldukça iyi karşılanıyor.

DistroKid’i Kimler Kullanmalı?

Kendinizi aşağıdakilerden bazılarına veya tümüne uygun buluyorsanız, muhtemelen DistroKid’i gerçekten seveceksiniz:

 • Çok fazla müzik yapıyorsanız
 • Çok fazla müzik yayınlıyorsanız
 • Dağıtım için çok para ödemeyi istemeyenler
 • Birden fazla farklı sanatçı adı altında müzik yayınlayanlar
 • Küçük bir plak şirketi işletenler
 • Müziğinizi Instagram veya Facebook’ta görmek isteyenler
 • Müziğinizi Snapchat’te isteyenler
 • YouTube İçerik Kimliği gerçekten umurunda olmayanlar
 • Spotify’da doğrulanmak ve Spotify Sanatçılarını kullanmak isteyenler

DistroKid’i Kimler Kullanmamalıdır?

DistroKid’in kimler için mükemmel olduğundan devam edersek, sizin ve DistroKid’in cennette yapılmış bir eşleşme olmayabileceği birkaç durum vardır:

 • YouTube Content ID önemseyenler
 • Yılda sadece birkaç şarkı yayınlayınlar
 • Eklenti premium özelliklerinin çoğunu kullanmak isteyenler
 • Müşteri hizmetleri ile çok fazla etkileşimde bulunan bir kişiler

DistroKid İnceleme Sonucu – DistroKid Buna Değer mi?

www.bedelbeats.com

Özet olarak – EVET! Bazı durumlarda farklı bir müzik dağıtım şirketi kullanmak isteyebilirsiniz, ancak DistroKid ile ilgili hiçbir şikayetim yok. Onlar aracılığıyla yüzlerce şarkı yayınladım ve hızlı bir şekilde yayınlıyorlar, telif ücretlerini zamanında ödüyorlar ve çok nadiren siz ve hayranlarınız arasına giriyorlar.

İşte görüyorsunuz, DistroKid hala harika bir platform ve birkaç yıl öncesine göre çok daha zorlu bir rekabet olmasına rağmen, DistroKid’i neredeyse tüm müzisyenlere memnuniyetle tavsiye etmeye devam edeceğim.

DistroKid’i denemek isterseniz, %7 indirim için buraya tıklayın 🚀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

bedel beats logo big
Links
Newsletter

Join our newsletter

We only send interesting and relevant emails.

© 2024 · Buy Rap Beats, Hip Hop Beats · All Rights Reserved